« wstecz

O obozie językowym w Austrii dla uczniów gimnazjum
w ramach projektu "Lubię swoją szkołę" realizowanym w Gminie Biecz ...


W dniach 24.07-.01.08.2011 odbył się obóz językowy w Austrii w ramach projektu "Lubię swoja szkołę" realizowanego w Gminie Biecz. W obozie językowym wzięli udział uczniowie z 6 szkół gimnazjalnych: 14 z Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu, 5 z Zespołu Szkół Nr 2 w Bieczu, 6 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy, 3 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie, 3 z Binarowej i 5 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach a opiekę nad nim sprawowali - p. Monika Czech, p. Katarzyna Guzior i p. Sabina Marszałek. Na obozie uczniowie doskonalili język na warsztatach językowych prowadzonych przez nauczycieli języka angielskiego - p. Katarzyna Guzior i p. Sabina Marszałek oraz języka niemieckiego - p. Monika Czech. Wielką zaletą wyjazdu było to, że uczniowie mogli używać języka w sytuacjach życia codziennego a dzięki temu ocenili swoje umiejętności językowe oraz wyznaczyli słabe i mocne strony, które stały się bodźcem do dalszej nauki języków.

W trakcie pobytu w Austrii uczniowie zapoznawali się z kulturą i zwyczajami regionu, w którym przebywali oraz zwiedzali szereg zabytków. Główną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Wiednia. Uczniowie mogli się przekonać, że Wiedeń to jedno z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych miast w Europie, które przywołuje całe mnóstwo skojarzeń i obrazów: walce Straussa, pałace cesarskie, modry Dunaj, słynne kolekcje sztuki, kawiarenki serwujące wyśmienite słodkości...., Wiedeń to wielka różnorodność, z której każdy z nas mógł wybrać coś dla siebie. Spacerowaliśmy po rozległej, pięknie utrzymanej starówce, zwiedziliśmy majestatyczną katedrę Św. Stefana, imperialny pałac Hofburg, ozdobne fasady kościołów oraz setki eleganckich kamienic. W wąskich uliczkach non stop rozbrzmiewała muzyka grana przez lokalnych i przyjezdnych grajków. Wśród innych atrakcji Wiednia znalazły się: Wiener Rathaus, Prater, Pałac Schőnbrunn, Belvedere, Das Wiener Arsenal/Heeresgeschichtliches Museum oraz Kolumna Trójcy Świętej, Opera i Hiszpańska szkoła Jazdy Konnej.

W programie obozu znalazł się szereg atrakcji takich jak: zwiedzanie zamku Finstegrun-wystawy Hrabiny Szapari, Polki, która przyczyniła się do wielu zmian w regionie Lungau, wycieczka do Tamsweg i możliwość zakupu pamiątek, wycieczka do Klagenfurtu i zwiedzenie MINIMUNDUS - zbioru znanych budowli z całego świata w miniaturze oraz znakomita wycieczka do "perły Austrii"-Salzburga. Głównym punktem programu było zwiedzanie Fortecy Hohensalzburg wraz z muzeum i zajmującymi pokojami książęcymi. Młodzież podziwiała wszelkiego rodzaju pamiątki i dokumenty dotyczące cytadeli i jej historii, zbroje, broń palną oraz narzędzia tortur. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na Pozłacaną komnatę (Goldene Stule), która zachwyciła ich bogactwem dekoracji i umeblowania. Po zwiedzeniu wnętrza wyszliśmy na bastiony Hohensalzburga, z których rozciągała się z niczym nieporównywalna panorama leżącego u stóp fortecy miasta i okolic Salzburga. Po zwiedzeniu twierdzy, malowniczą Getreidegasse, główną ulicą uroczej starówki Salzburga, udaliśmy się pod dom Mozarta, gdzie pod numerem 9 urodził się wielki kompozytor a w czasie późniejszym dom ten przekształcono w muzeum. Po lekcji historii młodzież miała okazję podziwiać uroczy osiemnastowieczny park Mirabell.

Pobytowi w Austrii, towarzyszyły różnorodne atrakcje turystyczne, zjazd torem saneczkowym, wspinaczka górska (góra Konigsstuhl 2020m n.p.m.), wyprawy rowerowe, rozgrywki sportowe, konkursy i zabawy. Na koniec obozu uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i certyfikaty uczestnictwa. Uczestnikom w trakcie obozu towarzyszyły świetne nastroje, dopisywały humory a pobyt na trwale zapisał się w ich pamięci. Wspólnie spędzony czas wolny, zajęcia w grupach, dyskoteki i zwiedzanie były okazją do zawarcia nowych znajomości. Czas wypoczynku i nauki, innej niż w tradycyjnej szkole, sprzyjał rozwijaniu się młodych talentów, czy to muzycznych czy poetyckich. W trakcie zajęć, spotkań, zabaw i konkursów młodzież wykazała się niezwykłą wyobraźnią, ciekawymi pomysłami. Powstały ciekawe rymowanki, piosenki obozowe, piękne wiersze oraz szereg ciekawych prac - dzienniczki, plakaty, projekty i inne.

Reasumując, była to pasjonująca przygoda w gronie fantastycznych ludzi!!!



Przebieg obozu odzwierciedla wiersz jednego z uczestników pobytu w Ramingstein – Pawła Leonarda, reprezentującego Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie. czytaj>>



▪ mgr Katarzyna Guzior




Zobacz więcej zdjęć >>>